+1 (973) 228-4293 +1 (201) 878-2619 info@adamsedu.net

Erken Kayıt Avantajları

  Kayıtlar Temmuz ayında başlamaktadır. Programa kayıt olmak isteyen öğrenciler bize ulaşarak işlemlerini başlatabilirler. Kayıt işlemlerinizi başlatmak için en doğru zaman tabiki mümkün olan en erken zamandır.


6 Adımda Work and Travel
image for 6 Steps to Work and Travel

1. Adım:  BAŞLANGIÇ

✔ Program hakkında ayrıntılı bilgi alma

✔ Toplam maliyetin ortaya konulması

A:

✔ Work and Travel programı sadece Amerika Birleşik Devletlerinde geçerli olan bir programdır.

✔ Work and Travel programı yaz aylarında gerçekleşen bir program olmakla birlikte, öğrencilerin okul açılış ve kapanış tarihlerine göre düzenlenmektedir.

✔ Work and Travel programına katılmak için bazı şartlar gerekmektedir. Bunlar;

✔ 4 senelik bir üniversitede tam zamanlı öğrenci olmak,

✔ En az orta seviyede İngilizce konuşuyor olabilmek

✔ Öğrencilerin not ortalamalarının 2 veya üzerinde olması ancak bu not ortalaması durumu öğrencinin okuduğu okul ve bölüme göre ve öğrencinin katılım sırasındaki özel durumuna göre Adams Education tarafından değerlendirilerek program için yeterli olup olmadığına karar verilir.

✔ Work and Travel öğrencilerin 3 ay boyunca çalışıp daha sonra bir ay süre ile de Amerika Birleşik Devletlerinde istedikleri yerleri gezebilme şansı getiren bir programdır.

✔ Work and Travel programında öğrencilerin çalışacakları işler Turizm alanında işler olup öğrencilerin eğitimleri alakalı olmayan işlerdir.

Örneğin; Bankacılık okuyan öğrenciye eğitimi ile alakalı Bankada, gazetecilik okuyan öğrenciye Times gazetesinde iş bulunma olasılığı yoktur. Öğrenciler sezonluk Turizm alanına giren Hotel, Eğlence Parkı, Su parkı, Restoran, Market, Havuz vb. gibi işlerde farklı farklı pozisyonlarda çalışabilirler.

B:

✔ Adams Education, Work and Travel program ücreti olarak 2300 $ talep etmektedir. Ön kayıt ücreti olarak

✔ Öğrenci bu ücretin 300 $ kısmını öder geri kalan ücret öğrencinin işi kesin belli olduktan sonra, vizeye girmeden önce ödenmesi gerekir.

✔ Program ücreti dışında öğrencinin pasaportu yok ise pasaport masrafı yaparak pasaport çıkarması gerekir.

✔  Vizeye gireceği zaman 160 $ Amerikan konsolosluğuna vize ücreti ödemesi gerekmektedir.

✔ 35 $ sevis ücreti

✔ Çalışacağı yere Türkiye'den ulaşım için uçak bileti alması gerekmektedir. Buda ortalama olarak 700 $- 1000 $ arasında değişiklik göstermektedir.

✔ Öğrenci, Amerika'ya giderken yanında cep harçlığı götürmek durumundadır. Çünkü öğrenci Amerika'ya vardıktan en az 2 en fazla 3 hafta sonra maaşını alabilecektir. Bu süre zarfında öğrencinin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir miktar cep harçlığını yanında götürmesi gerekmektedir. Adams Education olarak öğrencinin yanında 1000 $ harçlık götürmesini önermekteyiz.

✔ Bazı işlerin konaklamalarında 150 $- 500 $ arasında konaklama depozitosu istenebilir.

Odoo • Text and Image
Odoo • Image and Text

2. Adım:  KAYIT

✔ Öğrenciler Work and Travel programına kayıt olur iken Adams Education tarafından bir İngilizce mülakata tabi tutulmaktadır ve bu mülakatta başarısız olanlar Adams Education ile birlikte Work and Travel programına katılamazlar. Bu mülakat Skype, telefon görüşmesi ya da yüz yüze şeklinde olabilir.

✔ Mülakatta başarılı olan öğrenciler ön kayıt ücretlerini yatırarak programa kayıt olurlar.

✔ Öğrenciler, Adams Education  tecrübeli danışmanları denetiminde CV'lerini oluştururlar.

✔ Öğrencilerin pasaportları yok ise pasaport çıkarma işlemlerine başlarlar.

3. Adım : İŞ EŞLEŞTİRMESİ

✔ CV'leri hazır öğrenciler  Adams Education'ın size sunacağı  işlerden birini seçmeye hak kazanırlar. Öğrenciler iş seçerken bazı kriterlere uymak durumundadırlar. Bunlar;

✔ Öğrencinin İngilizce seviyesi : Her işverenin ve her pozisyonun İngilizce gereksinimi farklılık göstermektedir ve öğrenciler ancak İngilizce seviyelerinin yettiği işi seçebilirler. Örneğin; İngilizce seviyesi orta düzeyde bir öğrenci garsonluk işini seçemez çünkü konuşma beceresi düşük olan bir öğrencinin Amerika'da müşteriler ile konuşup isteklerini anlayıp bu istekler üzerine de harekete geçmesi beklenemez.

✔ Öğrencinin Amerika' ya gidebileceği tarih : Daha önce bahsettiğimiz üzere öğrenciler sezonluk işlerde çalışmaya giderler. Öğrencilerin gidecekleri bölgeler ve işler çeşitlilik göstermektedir. Bundan dolayı her bölge veya işte işverenlerin öğrencilerden çalışmaya başlamasını istediği tarihler de değişiklik gösterir. Bir işveren öğrencinin 1 Haziran da Amerika'da işe başlayabilmesini isterken bir başkası Haziranın 25inde başlamasını isteyebilir. Work and Travel yaz sezonuna dönük olduğu için işverenler genelde öğrencilerin erken gelmesini talep etmektedirler.

✔ Öğrenciler yukarıda belirtilen kriterlere uyan her işi seçmekte özgürdürler işle ilgili tüm detayları Adams Education Work and Travel departmanı danışmanları ile konuşup öğrenir ve kararlarını buna göre verirler.

✔ İş seçiminden sonra işverenler öğrenciler ile görüşmek ister ve öğrenciler seçtikleri işin işvereni ile iş görüşmesine girerler. İş görüşmeleri iki şekilde olabilmektedir. Bunlar;

✔  Skype ile online iş görüşmesi: Belirlenen saat ve tarihte işveren ile online olarak görüntülü konuşma.

✔ İş fuarları ile yüz yüze görüşme : Bazı işverenler Amerika'dan Türkiye' ye gelerek öğrenciler ile yüz yüze görüşürler. Belirlenen tarihte ve saatte işveren ile görüşmek için İstanbul'da düzenlenen iş fuarlarımıza katılması gerekmektedir.

Odoo • Text and Image
Odoo • Image and Text

4. Aşama: VİZE İŞLEMLERİ

Adams Education Work and Travel departmanı danışmanları tüm program süresince öğrencinin yanında olduğu gibi vize sürecinde de öğrencinin yanındadır.

✔ Evrak takibi Adams Education tarafından yapılmakla birlikte evraklar öğrenci tarafından toplanır.

✔ Randevu tarihi Adams Education tarafından öğrenci adına alınmaktadır. Randevu ücretini öğrenci öder.

✔ Vize oryantasyonu Adams Education Work and Travel danışmanı ve öğrenci ile birebir gerçekleştirilir ve öğrencinin vizeye iyi bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olur.

NOT: Öğrenci vize reddi aldığı takdirde öğrenci tekrar vizeye başvurma hakkına sahiptir. Ancak her başvuru için öğrenci Amerikan Konsolosluğuna vize randevu ücretini ödemek durumundadır. Vize reddi alan ve tekrar vizeye başvurmayacak öğrenciler için ise Adams Education 300$ kesinti yaparak geri kalan ücretini öğrenciye iade eder.

5.Adım: UÇAK BİLETİ

Öğrenci uçak biletini istediği yerden almakta serbesttir. Ancak Adams Education öğrenciye ucuz uçak bileti bulmakta yardımcı olur. Öğrencilerin uçak bileti alırken dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

✔ Uçak biletinin kesinlikle esnek olması böylece öğrenci uçak biletinde tarih değişikliği yapabilmektedir.

✔ Güvenilir şirketlerden uçak bileti alınması.

✔ Vize reddi durumunda iade yapılması.

Odoo • Text and Image
Odoo • Image and Text

6. Adım : ORYANTASYON

✔ Öğrenciye havalanından çalışacağı yere nasıl ulaşılacağının anlatılması

✔ Amerika'da ilk yapması gerekenler

✔ Valizine neler koyması gerektiğinin anlatılması

✔ Amerika'ya uğurlama